OBILJEŽEN SVJETSKI DAN OSOBA S INVALIDITETOM

Danas se u matičnoj školi u Malom Lošinju te u Područnom odjelu u Cresu tijekom jednog od školskih satova “uhvatilo film”. Tako se, naime, zove međunarodni filmski festival kratkih filmova koji se trenutačno održava u 4 države, a čije su teme vezane uz invaliditet.

Zahvaljujući suradnji naše lošinjske profesorice Barbare Šurlina Bilić s udrugom Spirit učenici naše škole imali su prilike pogledati filmove (link nije javan) čiji su autori i/ili glumci osobe s invaliditetom.

Način obrade ovako kompleksne teme kreativan je, životan i inspirirajući pa su i komentari učenika ohrabrujući:

“… inspirirajuće je što osobe s invaliditetom ne nalaze prepreke u svojim poteškoćama.”

“Nerijetko zaboravimo koliko smo privilegirani zato sto smo rođeni bez neke fizičke neispravnosti, no svatko od nas ima neki svoj hendikep i iz dana u dan se trudimo živjeti ispravljajući ga”.

“… Tužno je što su ovi filmovi istiniti i mislim da bi ih svaki čovjek trebao pogledati kako bi dobio drugačiji pogled na svijet i počeo razmišljati na drugačiji način, kao što sam i ja danas 🙂.”

“… umjesto PRETVARAJ SE, SLAŽI, GLUMI, recimo jedni drugima BUDI SVOJ!”