Parlamentarna skupština Vijeća Europe dodijelila je Gradu Cresu Zastavu časti. Zastavu je gradonačelniku Kristijanu Jurjaku uručila predstavnica Parlamentarne skupštine Johanna Schicker u dvorani  Osnovne škole Frane Petrića 9.studenog 2012.g. U pripremi svečanosti sudjelovali su učenici i profesori osnovne i srednje škoje. Čestitamo im na savršeno organiziranom i izvedenom programu kojem su bili nazočni iznimno ugledni gosti: predsjednik Sabora g. Josip Leko, voditelj Izaslanstva Hrvatskog sabora u parlamentarnoj skupštini Vijeća Europe g.Gvozden Srećko Flego, predstavnik Primorsko-goranske županije- o.d. župana prof.dr. Vidoje Vujić, potpredsjednik Županijske skupštine g. Đanino Sučić, predstavnica Ministarstva vanjskih i europskih poslova, gradonačelnici prijateljskih i bratimljenih gradova iz Italije, gradonačelnici prijateljskih gradova iz Primorsko –goranske županije i mnogi drugi.