mODERNA VERZIJA KRALJA EDIPA

Kralja Edipa, prema Sofoklovoj tragediji,  na daske HNK Ivana pl. Zajca postavio je Luciano Delprato, jedan od najnagrađenivanijih argentinskih kazališnih umjetnika. Gimnazijalci su zaista uživali u predstavi koja je nastala kombinacijom animacije lutaka i žive igre glumaca Hrvatske drame i Gradskog lutkarskog kazališta. Vrlo jednostavnu scenu čini 9 lutaka obješenih na vješalicu, na njima su napisana imena likova koje “glume” i petorica glumaca koji se izmjenjuju u monolozima. Iako je u središtu priče istraga oko ubojice kralja Laja, dijelovi radnje vrlo lako se mogu poistovjetiti s trenutnom društvenom situacijom pa tako tragedija počinje kugom koja hara Tebom (asocijacija na pandemiju Covida).

Učenici gimnazije Kralja Edipa pogledali su zahvaljujući i besplatnim ulaznicama koje daruje pokrovitelj Primorsko-goranska županija u sklopu projekta (Za)voli kazalište.

                                                                                                                                                                                                                Sonja Pokupec- Salković