OBILJEŽEN EUROPSKI DAN JEZIKA

Učenici 1. razreda naše gimnazije na satu njemačkoga jezika obilježili su Europski dan jezika tražeći germanizme u svom materinskim jeziku.

Prvo su definirali pojam posuđenica i usvojenica u hrvatskom jeziku te su pokušali navesti što veći broj germanizama koji su im poznati i koje i sami upotrebljavaju kao što su vešmašina, šnita, flaša, šnicl, friško, fen, beštek, hauba, knedla, deka, bluza, štrample, ura, auspuh, luftati, šminkati se… Uz pomoć profesorice pronašli su kako se te riječi pišu i izgovaraju na njemačkom. Bilo je i smijeha jer nitko nije razumio da se “na placu kupuje grincajg”, a samo jedan učenik je znao što su “lojtre”. Prokomentirali smo i izraze poput hohštaplera i zaključili da na satu danas nitko nije bio luftbrenzer.